House of Glamdolls

2016-05-06

Under förra veckan kom vi tillbaka från några dagars utbildning i London på House of Glamdolls, som drivs av David Horne och Chinyee Chu. Vi har åkt till London varje termin i två år nu och vi har verkligen fått ett fantastiskt utbyte. Det kreativa tänket som David undervisar i ger våra Makeup Artister ett litet extra kugghjul i deras hjärna som får dem att tänka utanför ramarna och normerna. Det är ett bra steg för att utvecklas som Makeup Artist.

Våra elever tycker att utbildningen hos House of Glamdolls har varit inspirerande, avslappnande och att dem verkligen fått lära sig att tänka på ett nytt sätt! Anledningen till varför vi åker till London är just för att skapa ett annat tänk hos våra makeupartister. Lära dem att se möjligheter och att tänka kreativt. England ligger i framkant inom vår bransch så vill vi att den miljön ska finnas tillgänglig för våra elever.

Vill ni läsa mer om House of Glamdolls klicka HÄR för att besöka deras hemsida!